5 نکته ضروری در مورد خرید بیمه مسافرتی

وقتی درباره ی نکات ضروری بیمه مسافرتی صحبت می کنیم، مطمئناً شما به اندازه کافی در این باره حرف و سخن شنیده اید. در این مقاله سعی شده 5 نکته ضروری در مورد بیمه مسافرتی بیان شود تا شک و شبهات شما در رابطه با انواع بیمه نامه های مسافرتی برطرف گردد.

در هنگام مسافرت به خارج از کشور معمولاً بخاطر هزینه های بالا، افراد به دنبال صرفه جویی و کم کردن هزینه های اضافی هستند. اکثر مسافران معمولاً در سفرهای خارجی هزینه های مختلف و زیادی می کنند ولی زمانی که نوبت به خرید بیمه مسافرتی می رسد، مسافران به این فکر فرو می روند که آیا واقعاً خرید بیمه نامه مسافرتی لازم است؟! در صورتیکه در اکثر اوقات هزینه ی خرید یک بیمه نامه مسافرتی معادل خرید یک سوغاتی ناچیز برای بستگان یا کرایه تاکسی برای یک مسیر کوتاه در خارج از کشور است. در واقع شما می توانید با هزینه ی اندک جلوی هزینه های اضافی در مواقع غیر قابل پیش بینی مثل کنسلی سفر، تاخیر، گم کردن چمدان یا هزینه های درمان در خارج از کشور را بگیرید. در ادامه لیستی از نکات ضروری در مورد بیمه مسافرتی تهیه کرده ایم که توضیح می دهد چرا نباید خانه را بدون داشتن بیمه مسافرتی ترک کنید:

نکته شماره 1: هیچ اتفاقی برای من نمی افتد

زندگی واقعه ای نامعلوم است، بنابراین هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، این حقیقت را نادیده نگیرید. ممکن است شما صدها بار به خارج از کشور سفر کرده باشید بدون اینکه به مشکلی برخورده باشید، این امر می تواند صرفاً بخاطر خوش شانسی شما باشد. به شما پیشنهاد می کنیم حتماً بلیت لاتاری بخرید!

متاسفانه برخی شرایط غیرقابل پیش بینی وجود دارند که می توانند سفری را که به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی کرده اید را به هم بریزد.

بعنوان مثال: تاخیر در پرواز، جراحت، شرایط جوی نامناسب یا بیماری که منجر به بستری شدن شود. این اتفاقات یکی از بزرگترین نکاتی است که ممکن است در اولین سفر به خارج از کشور برای مسافران اتفاق بیفتد.

 

نکته شماره 2: من در خانه تحت پوشش هستم، بنابراین نیازی به بیمه نامه با هزینه های اضافی ندارم

مگر اینکه شما یک بیمه نامه خیلی خاص خریداری کرده باشید که شامل پوشش های خارج از کشور نیز باشد. اکثر بیمه های کشور نظیر بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و سایر بیمه ها فقط بیمه گذار را در داخل کشور بیمه می کنند و در صورت بروز مشکل در خارج از کشور هیچگونه خدماتی ارایه نمی دهند.

بعنوان مثال شما برای اقامت خود در خارج از کشور هتل رزرو کرده اید، برای ترانسفر فرودگاهی هزینه کرده اید. چه اتفاقی می افتد وقتی آب و هوا نامناسب می شود و پرواز شما لغو می شود؟

شما باید صدها دلار از پول با ارزش خود را از دست بدهید زیرا شما قادر نخواهید بود بدون داشتن بیمه نامه مسافرتی برای هزینه های خود را طلب بازپرداخت کنید.

در برخی از کشور ها از جمله کشورهای عضو شینگن داشتن بیمه نامه مسافرتی جهت صدور ویزا الزامی است و شما می بایست برای گرفتن ویزای شینگن بیمه مسافرتی شینگن با حداقل پوشش عادی 30000 یورو تهیه کنید.

در برخی از کشورها، لازمه ی سفر کردن داشتن بیمه نامه ی مسافرتی است و زمان ورود به کشور مورد نظر شما می بایست که بیمه نامه مسافرتی خود را اظهار کنید.

 

نکته شماره 3: من نیازی به بیمه نامه مسافرتی ندارم زیرا این بیمه نامه ها تنها در زمان وقوع حادثه پوشش دهی دارند

این مسئله یکی از نکات معمول در مورد بیمه نامه مسافرتی است. اگرچه حقیقت این است که بیمه نامه های مسافرتی معتبر برای شما پوششی فراتر از حوادث ناخوشایند مانند بیماری، سانحه، جراحت و هزینه های بازگشت به وطن و بیشتر را فراهم می کند. یک بیمه نامه مسافرتی جامع همچنین می تواند هنگام وقوع یک امر دراماتیک نیز به شما کمک کند!

بعنوان مثال زمانیکه شما برای شرکت در مراسم عروسی دوستتان یک سفر به اسپانیا رزرو کرده اید و خیلی هم بابت این امر هیجان زده هستید. ناگهان متوجه می شوید در سفر شما مشکلی پیش آمده و می بایست یک روز دیگر اتاق رزرو کرده و برای امکانات ضروری خود برنامه ریزی کنید. خوشبختانه اگر بیمه مسافرتی داشته باشید، نیازی به نگرانی برای استرداد هزینه های رزرو بلیت ندارید. یک بیمه نامه مسافرتی صرفاً برای مواقع بحرانی نیست، بلکه بیمه نامه مسافرتی پوششی مناسب برای تمامی امور در حین سفر شما فراهم می سازد.

Travel Insurance Myths

 

نکته شماره 4: بیمه نامه مسافرتی فقط برای افرادی که در ورزش ها و فعالیت های ماجراجویانه شرکت می کنند مهم است

این مسئله حقیقت دارد که بیمه نامه مسافرتی برای افرادی که در ورزش های ماجراجویانه مانند سنگنوردی، یخنوردی، اسکی، چتربازی، غارنوردی و ... شرکت می کنند بسیار مهم است. هر چند که این امر اصلاً حقیقت ندارد که این افراد تنها کسانی هستند که از مزایای بیمه نامه مسافرتی بهره می برند و استفاده می کنند.

کاملاً واضح است که این افراد نسبت به افراد عادی در معرض خطرات بیشتری قرار دارند اما اتفاقاتی وجود دارد که می تواند برای مسافران عادی با شرایط بسیار معمولی رخ دهد. بعنوان مثال زمانی که اتوبوس شما در راه خراب می شود و شما پرواز خود را از دست می دهید، بیمه نامه مسافرتی هزینه های اضافی را در زمان وقوع چنین حوادثی پوشش می دهد.

مثال دیگر اینکه فرض کنید بر اثر یک سانحه رانندگی در خارج از کشور مجبور هستید بیش از 10 روز در بیمارستان بستری شوید. در این مورد بیمه نامه مسافرتی هزینه های بلیت رفت و برگشت و اقامت یکی از اعضای بلافصل خانواده را به درخواست شخص بیمه شده پرداخت می کند.

 

نکته شماره 5: هزینه های درمان اورژانسی در خارج از کشور ارزانتر هستند، پس در زمان نیاز هزینه را بصورت شخصی پرداخت می کنم

ممکن است هزینه های درمان برای افراد بومی کشورهای خارجی ارزان باشد ولی مطمئناً پرداخت هزینه های درمانی برای شما بسیار گران تمام می شود وقتی شما مجبور باشید هزینه ها را به دلار یا یورو پرداخت کنید. بنابراین اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید مطمئن شوید که بیمه نامه مسافرتی شما هزینه های درمانی را در زمان بروز حادثه برای شما پوشش می دهد.

شرایطی را متصور شوید که شما نیاز به بخیه زدن آرنجتان بعد از افتادن از روی دوچرخه در کشور بالی دارید، بر اساس نیازتان بیمه نامه درمان مسافرتی که تهیه کرده اید، برای شما بهترین درمان پزشکی را فراهم می سازد پس نیازی به نگرانی درباره ی هزینه های درمان و داروهای ضد درد و غیره ندارید.

در آخر امیدواریم این مقاله شک و شبهات شما را در مورد شرایط و پوشش های بیمه مسافرتی در زمان بروز حوادث احتمالی برطرف کرده باشد. در صورتیکه جواب سوالات خود را در این مقاله نگرفته اید به بخش سوالات متداول بیمه مسافرتی مراجعه نمایید.

logo-samandehi